Projekat koji traje tokom cijele godine, i trajat  će sve dok za istom postoji potreba.

Pozadina sirijske krize

Mart 2011 – mart 2024 – 13 godina izbjegličkog života
Mirna pobuna protiv predsjednika Sirije od prije 13 godina prerasla je u  građanski rat.
Nakon što se borio sa okrutnošću, ugnjetavanjima, prevarama i siromaštvom   gotovo 50 godina, sirijski narod je   danas pred masovnim pokoljom. U martu 2011. godine, privedeno je 15. djece, u dobi od 9 do 15 godina, iz iste porodice i mučeni su  za pisanje slogana na zidu škole u jugozapadnom gradu Deri. Prva žrtva je dječak Hamza, ubijen od starne Assadovih snaga na svirep način.
Rođaci djece  se bune  protiv pritvora djece, ali se suočavaju sa pretjeranom  reakcijom  snaga sigurnosti, što je izazvalo masovne proteste u Idlibu, Aleppu, Hama, Homs, Baniyas i Latakia, a kasnije se  pretvara u  ustanak u cijeloj zemlji. Sirijski gradovi,  su postali gradovi ruševine.

U sukobu u Siriji poginulo je više od pola miliona osoba, otkako je počeo 2011. godine.

Ubijeno je ili ranjeno skoro 12.000 djece, prema agenciji Ujedinjenih navija za djecu - Unicefu.

Pored toga što je dovelo do hiljada smrti, kao posledica sukoba ranjeno je ili ostalo sa trajnim invaliditetom više od 2,1 milion civila, prema SOHR-u.

Domove je napustilo više od polovine sirijskog predratnog stanovništva od 22 miliona stanovnika.

Nekih 6,7 miliona interno je raseljeno, mnogi od njih žive u kampovima,uz granicu sa Turskom,  dok je još 5,6 miliona njih registrovano kao izbjeglice u inostranstvu.

Trenutna situacija

Sirija je podijeljena na dio koji kontroliše Assadov režim. Te na područje Idliba  gdje je smješteno oko 6,5 miliona izbjeglica, koje je podijeljeno na nekoliko gradova koje kontrolišu razne vojne formacije.  Narod u Siriji je postao svjestan da nema povrataka kući i mnogi pokušavaju izgraditi dom tamo gdje su već više od 13 godina.

Humanitarna kriza i nedostatak humanitarne podrške i pomoći

U posljednjih godinu dana humanitarna kriza dodatno je otežana neprikosnovenim ekonomskom krizom, tokom koje je drastično opala vrijednost sirijske valute, a cijena hrane su enormno visoke.

Ratu u Ukrajini, zemljotresi Turska, Sirija, Maroko,  poplave Libija, , dešavanja u Palestini su dodatno otežala život sirijskih izbjeglica i smanjile  dotok humanitarne pomoći.

Veliko problem

Svjetski program Ujedinjenih naroda za hranu (WFP) je najavio da će u januaru 2024. godine okončati svoj glavni program pomaganja stanovništvu ratom razorene Sirije, u kojoj više od dvanaest miliona ljudi nema redovan pristup hrani

Udruženje Solidarnost zajedno sa IHH organizacijom i pomoć Siriji

IHH organizacija ima svoja 3 logistička centra: u Idlibu, Afrinu i Azazu.

Bezbroj je projekata kojima pokušava pomoći sirijske  izbjeglice. CILJ  je osamostaliti ekonomski što veći broj izbjeglica.

Prve aktivnosti pomoći sirijskim izbjeglicama otpočeli smo, prvog marta 2012. godine.

Naš prvi bosanski konvoj pomoći organizujemo u januaru 2013, a potom drugi 2014. godine., treći 2015 godine. Ramazan program, kurban program, Kućice Sirija, Lijekovi Sirija, Brašno Sirija, paketi hrane i higijenski paketi. Dostava ugla, pomoć jetimima. Pomoć sirotištima, školama, uređenje džamije Nejrab.

Kroz 13 godina podrške imali smo bezbroj humanitarnih akcija i sve smo realizovali uz pomoć  turske humanitarne organizacije IHH ( Insan Jardm Vakfi - http://www.ihh.org.tr/en ), kao  glavnog izvršioca podjele naše pomoći.

 

Kako pomoći?

PROJEKTI POMOĆI NAROD SIRIJE:

  • Ramazan program – paketi hrane i iftari
  • Kurban program
  • Kućice Sirija dvije sobe – jedna nada“ – Trenutna cijena jedne kuće iznosi: 400 €. Cijena kućice se mijenja, ovisno o stanju dolara na tržištu. Kućica će sadržavati: dvije prostorije, kuhinju, WC, imat će tenk za vodu, malu bašticu – vrt, prozori i vrat su od čelika. Jednoj porodici se donira kućica, a ako je veći broj članova tad i dvije.
  • Brašno Sirija – projekat opskrbe  brašna za pekare IHH organizacije koje peku poznate sirijske lepinje i dijeli izbjeglicama u kampovima, sirotištima i školama.
  • Svaka osoba dvije po 2 lepinje. Mnoge porodice imaju lepinju kao jedini obrok tokom dana. IHH se često susreće sa nedostatkom brašna, a to znači problem opskrbe izbjeglica najbitnijim artiklom , kruhom.
  • Sponzorstvo jetima- briga o jetimima Sirije na mjesečnom nivou u iznosu od 51 KM ( cijena važi za 2024. godinu) koriguje se na godišnjem nivou.Briga traje minimum gdinu dana. Novac se uručuje starateljima jetima.
  • Zima Sirijapaketi hrane, ćebadi, odjeća, obuća, ogrijev- ugalj. Doniraj koliko možeš
  • Škola Alija Izetbegović Škola „Alija Izetbegović“ – Sirija – Idlib, je  otpočela sa radom  godine u šatorima. Alhamdulillah sada već postoji zgrada. Škola ima  9 odjeljenja, 814 učenika (405 dječaka, 409 djevojčica). Potrebna im je podrška za opstanak. Doniraj koliko možeš. Pomoć nastavnom kadru, pomoću u paketima hrane porodicama djece i nastavnog kadra.
  • Studenti univerziteta "Šam" - Ovo je prvi univerzitet otvoren na slobodnom području u sjevernoj Siriji gdje živi blizu 2.000 000 ljudi. Mlada populacija koja nije u mogućnosti da nastavi školovanje na svom području primorana je da se iseljava. Ovaj projekat se radi sa ciljem da sirijska omladina bude u stanju da se školuje na svom području a time u budućnosti bude od koristi svojoj zemlji. Studenti koji su lošeg materijalnog stanja nisu u mogućnosti da plate topli obrok već su primorani da čekaju da večera bude završena i onda po mraku ulaze i traže ostatke od jela da bi se prehranili. Doniraj koliko možeš. Obrok košta 5 eura.
  • Jetimske porodice - Pomoć određenim jetimskim porodicama, koje je predsjednica udruženja Solidarnost posjetila tokom humanitarne misije. Neke porodice se nalaze u Turskoj kao izbjeglice a neke se nalaze u Siriji.
  • Pomoć sirotištima Sirije - Pomažem u kontinuitetu dva sirotišta  Rejhanliju sa toplim obrocima, iftarima. Doniraj koliko možeš

Invalidska klica - Invalidska kolica je projekat izuzetno važan za nepokretnu djecu koja ne mogu ići u školu , niti u dvorište i vezana su za krevet ili koriste improvizirana pomagala koja oštećuju njihovo tijelo dodatno.

Kolica su na bateriju  i veoma su kvalitetna. Cijena jednih kolica je 650 eura

Jetim Najfe -  Djevojčica Najfe je jetim bez oca i majke. U samom početku rata je izgubila oca a u zemljotresu majku a i sam pretrpjele teške povrede kičme te je nepokretna. Brigu o njoj vode strina i stric. Kao posljedicu svega  ima i psihičke traume i potreban joj je psiho-terapetuski angažman. Lijekove , fizikalne terapije, psihoterapija  na mjesečnom nivou koštaj 300 eura.

Ona nas treba u kontinuitetu.

  

TURKISH ZIRAAT BANK BOSNIA d.d

U KM. VALUTI: 186-000-1053170055

DEVIZNI:  SWIFT code :TZBBBA22     

IBAN: BA391860001653170151

Primalac:  udruženje Solidarnost.

Svrha : „navedi za koji projekat doniarš

 Pozivm na humanitarni broj: 090 29 10 44

Samo  za operatere BH Telecoma, doniraš 2 KM;  1 KM za Siriju i 1 KM za Gazu.

 „Ne možeš pomoći svakom. Ali svako može pomoći nekom“